Kolejny rok Świetliczaki oraz przedszkolaki z zerówek uczestniczą w ogólnopolskiej akcji „Gramy w zielone”, która ma na celu propagowanie działań ekologicznych wśród uczniów i naukę codziennych, zwykłych zachowań sprzyjających ochronie środowiska. Rozpoczęliśmy od zajęć,             w czasie których do zabawy służyły nam dary natury – kasztany. Było malowanie kasztanowych buziek, które wykorzystaliśmy do zabaw matematycznych. Były zawody ruchowe, polegające na przenoszeniu kasztanów za pomocą klamer do pojemników oraz umieszczaniu ich w wąskich tubach z użyciem kija do hokeja. Było niełatwo, ale wesoło i pozytywnie – rywalizacja drużyn wywołała bardzo dużo miłych emocji.

W czasie kolejnych działań połączyliśmy dwie akcje: „Czytające Świetliczaki” i „Gramy w zielone”. Przez cały tydzień uczniowie poznawali przygody polskiego podróżnika zawarte w książce Łukasza Wierzbickiego „Afryka Kazika”. Przypomnieli sobie, gdzie znajduje się Afryka, jaki ma kształt oraz w jaki sposób można się po niej poruszać. Poznali również różne ciekawostki, np. to, że w Afryce można spotkać śnieg. Najważniejsze było jednak poznanie zwierząt zamieszkujących ten kontynent oraz ich zwyczajów. Na zakończenie przygody z lekturą wychowankowie wykonali pracę plastyczną – postać afrykańskiego lwa z użyciem suszonych liści.

Alicja Baran

Anna Mielewczyk