Pierwszoklasiści, uczęszczający na naukę języka kaszubskiego, wyruszyli na początku grudnia 2023r na zimową wycieczkę do Skrzeszewa. Dzieci mogły aktywnie i twórczo spędzić cały dzień.

Własnoręcznie wykonali pierniki, następnie pięknie je ozdobili, przygotowując prezent mikołajkowy dla swoich bliskich.

Elf pokazał nam jak wykonywać ozdoby na choinkę ze słomy. Było to dla nas nie lada wyzwanie. Powstały piękne gwiazdy. Dawno, dawno temu na Kaszubach ozdoby ze słomy królowały na świątecznych drzewkach.

Kolejny Elf przeprowadził z dziećmi warsztaty dotyczące malowania bawełnianych woreczków
w kaszubskie wzory. Dzieci przypomniały sobie znaczenie kolorów występujących w hafcie oraz nazwy kolorów w języku kaszubskim.

Spotkaliśmy się z trenerką karate, dzięki której uczniowie poznali podstawowe informację dotyczące tej dyscypliny sportu i miały okazję poćwiczyć.

Nauczyliśmy się pastorałek oraz kolęd w języku kaszubskim, które mamy nadzieję wybrzmią
w naszych domach podczas świątecznych spotkań w gronie rodzinnym.

Na zakończenie wycieczki skorzystaliśmy z uroków zimy. Nie obyło się bez szaleństw na śniegu. Pobyt w tym miejscu sprzyjał integracji i wspólnym zabawom!

Teresa Jelińska

Beata Mazur

Anita Rutkowska

Katarzyna Kuczkowska