11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Rocznica odzyskania wolności, a wraz z nią uroczyste świętowanie na stałe wpisała się w nasz szkolny kalendarz. W obecnym roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach, spotkali się w przeddzień tego wyjątkowego święta.

O godzinie 9.00 w sali gimnastycznej wszyscy uczcili 99 rocznicę wielkiego wydarzenia w dziejach naszej Ojczyzny – Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Od samego rana w szkole panował uroczysty nastrój podkreślony odświętnymi strojami i biało – czerwonymi kokardami narodowymi, w które udekorowała się cała szkolna społeczność. Ranga tego święta wymagała wyjątkowej oprawy, dlatego nie mogło zabraknąć pocztu sztandarowego. Dzieci klas młodszych i starszych, które wspólnie przygotowały akademię podkreśliły, że nie można zapominać o wydarzeniach, które miały miejsce prawie 100 lat temu. Wierszem, piosenką, tańcem oraz indywidualnym występem wyrażającym miłość do Polski, uczciły historyczną rocznicę oraz pamięć o tych, którzy nie szczędzili krwi, łez i potu w walce o odzyskanie niezawisłości naszej Ojczyzny. Publiczność szkolna swój patriotyzm pokazała nie tylko godnym strojem, ale również wysłuchaniem apelu z prawdziwą powagą i zaangażowaniem.

W apelu uczniowie zatańczyli:

– Polonez Pożegnanie Ojczyzny skomponowany przez księcia Michała Kleofasa Ogińskiego – klasa II a

– Taniec ze wstążkami pt. Barwy mojej ojczyzny – klasa III f

Wystąpili indywidualnie:

Gracjan Bulczak kl.VII c – trąbka

Szymon Szulc kl.VI b – akordeon

Matylda Krefta kl. V c – wokal

Dominika Płotka kl. V b – wokal

Maria Drężek