Właśnie minęły kolejne urodziny naszej Ojczyzny – Narodowe Święto Niepodległości. Przy jego okazji zorganizowaliśmy dziesiątą – jubileuszową edycję Szkolnego Konkursu Fotograficznego „Mój dom – moja flaga”. Jego celem jest promowanie postawy patriotycznej, obywatelskiej i kultury publikacji wizerunku w sieci. Skierowany był do całej społeczności szkolnej – od oddziałów przedszkolnych, przez klasy 1-8 i na nauczycielach kończąc.

W tegorocznej listopadowej edycji wzięło udział łącznie 156 uczestników, a gdyby dołożyć zdjęcia grupowe całych oddziałów, to mielibyśmy ponad 300 osób! Konkursowy post wyświetliło ponad 4200 osób, zaś uczestnicy zebrali łącznie 3417 polubień. Takie zasięgi bardzo cieszą, bo niosą ze sobą pozytywne i wartościowe treści.

Organizatorzy postanowili przyznać wyróżnienia w tej edycji w następujących kategoriach:

– zdjęcie które uzyska najwięcej polubień – nie budzących zastrzeżeń pod kątem wykorzystania serwisów do wymiany tzw. „lajkami” lub ich kupna,

– zdjęcie o najbardziej rodzinnym charakterze,

– zdjęcie o największym walorze fotograficznym,

– zdjęcie z najbardziej kreatywnym podejściem do tematu konkursu,

oraz 10 losowo wybranych zdjęć.

Wybór był niezwykle trudny, bo wiele prac chwytało po prostu za serce – ciepłem, szczerością, uśmiechem i zdrowym, czystym patriotyzmem. Niemniej po anonimowym głosowaniu Jury w składzie: Agata Tarasiuk – dyrektor szkoły, Mirosław Senwicki – kierownik ds. administracyjnych, Adrian Klawikowski – organizator, Paweł Itrych – fotograf, Katarzyna Schwabe – przewodnicząca Rady Rodziców, Ignacy Zaborowski – zastępca Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego –  wybrało laureatów.

W kategorii pierwszej – rodzinny charakter: EX AEQUO Zosię(6a), Anię (5b)i Piotra(0-1) Wlakuszów z Rodzicami oraz Gracjana(7d), Gabriela(5b) i Emanuela(1c) Tandeków z Rodzicami. Wyróżnienie przyznano także Weronice (7d), Dominice(3d) i Klaudii(0-2) Cyl z Mamą.

W kategorii drugiej – walor fotograficzny: jednogłośnie Nikoli Bulczak z kl.5d, zaś wyróżnienie Kornelii Kotlendze z kl. 3c i oraz Zuzannie (4b) i Faustynie (1a) Wica.

W kategorii trzeciej – kreatywność: Adam Szymikowski z kl.5a, Marcelina Pękalska z kl. 1d, Kornelia Szynszecka z grupy „Pszczółek”, Bartosz Terman z kl. 4a, Zuzanna Mielewczyk z kl. 1d i Antoni Mielewczyk z kl.1d, Matylda Myszk 7b i Blanka Myszk z kl. 6a

Największą aktywność w poście konkursowym wyrażoną ilością polubień (w sumie 111 – zliczone 11 listopada o 23:59) zdobyli Filip Skrzypkowski i Aron Piask z kl. 7b.

Specjalne wyróżnienie przyznano także nauczycielce – pani  Janinie Mielewczyk za zdjęcie, które materializuje hasło Hieronima Derdowskiego– „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polści”.

Wręczenie nagród i wyróżnień dla laureatów oraz certyfikatów dla wszystkich uczestników odbędzie pod koniec listopada. Nagrody w konkursie ufundowała Rada Szkoły.

Wśród wielu komentarzy w poście konkursowym, jeden szczególnie przykuł naszą uwagę – od Pani Орися Граб-Ковалюк (pisownia oryginalna):

„Dzisiaj moja modlitwa na Różańcu była o pokój i spokój w Polsce, dla tych wspaniałych ludzi, którzy nas Ukraińców przyjęli w swoje ramiona, za chleb i za chleb, wszelkie wsparcie, jakie nam dajecie, jest bezcenne!

Życzę Wam Polacy, aby Polska dalej kwitła, rozwijała się, bogaciła się i co najważniejsze – zawsze była niezależna!

Wiele lat w Polsce, niech łaska Boża będzie na tej cudownej ziemi!

Najserdeczniejsze gratulacje z okazji Dnia Niepodległości Polski z Ukrainy, ze Lwowa, dziś przez cały dzień w naszym domu powiewa Wasza flaga na znak szacunku i wdzięczności od byłego ucznia Waszej szkoły, Danylo Hrab i mama!”

Jesteśmy razem, jesteśmy blisko, najserdeczniejsze uściski…”

Niech wystarczy to za cały komentarz do idei konkursu – pokazywania tego co w nas-Polakach patriotycznego i dobrego.

Galeria zbiorcza nagrodzonych prac:

Galeria zbiorcza z postu konkursowego: