Dnia 9 września uczniowie realizujący naukę języka kaszubskiego wyruszyli na wycieczkę do Mirachowa. Tam poznaliśmy pana Artura, który bardzo ciekawie przedstawił nam historię ukształtowania się krajobrazu Kaszub.  

Odbyliśmy w jego towarzystwie długą wyprawę wokół Jeziora Lubygość. Podczas tej wędrówki uczyliśmy się zasad poruszania po szlakach w Kaszubskim Parku Krajobrazowym oraz po rezerwatach. Poznaliśmy w jaki sposób w wyniku eksploatacji wyrobiska piasku i żwiru powstały Groty Mirachowskie. Niesamowitym momentem było poznanie historii związanej z działalnością Gryfa Pomorskiego oraz wejście do bunkra w którym przebywali partyzanci. Zwieńczeniem tej popołudniowej wyprawy był odpoczynek w urokliwym rezerwacie przyrody – Szczelinie Lechickiej.   

Niestety czas szybko minął i musieliśmy wrócić do Sierakowic. 

Zapraszamy wszystkich na piesze wędrówki w te piękne miejsca na Kaszubach!! 

 

W sobotę 10 września nasi mali kaszubi pojechali na wycieczkę do Skrzeszewa.  

Tam przeszliśmy szlakiem Remusa do gospodarstwa agroturystycznego „Na polanie”. Czekało na nas moc atrakcji: poznawanie kaszubskich opowieści, podchody z zagadkami, poszukiwanie gniazdowania czapli siwej, samodzielny wypiek drożdżówek w piecu chlebowym, spotkanie z zwierzętami domowymi, pieczenie kiełbasek na ognisku, zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, chodzenie w czteroosobowych łyżwach oraz na szczudłach, wyrabianie masła w maselnicy, a także pływanie kajakami po rzece Bukowinie. Gospodarze przedstawili nam dawne sposoby pracy na gospodarstwie. Dobrych humorów nie zepsuła nam nawet burza, która pojawiła się pod koniec naszego pobytu w tym niezwykłym miejscu, pełnym kaszubskich pamiątek i wspomnień.  

Po raz kolejny przekonaliśmy się o tym jak urokliwe są zakątki Kaszub!!  

B. Mazur