Uczniowie naszej szkoły już trzeci raz biorą udział w warsztatach naukowych organizowanych przez Uniwersytet Gdański w ramach programu Zdolni z Pomorza. W niedzielę nastąpiło uroczyste otwarcie warsztatów. Poniedziałek był dniem matematycznym. „Jak powstaje prąd elektryczny?”, „W gąszczu ułamków”, „Czy logika zawsze prawdę Ci powie?”, „Jak dzielić sprawiedliwie?”, „Kostki Borsuka „- to poruszane tego dnia tematy wykładów i warsztatów. Dzień kończyło wspólne wyjście do restauracji McDonald.

JAK STWORZYĆ TĘCZĘ I JAK ZDOBYĆ K2?
Wtorkowe warsztaty relacjonują Amelia Bulczak i Ola Domaszk:
„Dzisiejszy dzień zaczęliśmy od pysznego śniadania, a od razu po nim poszliśmy całą grupą na wykład. Była to II część tematu z wczoraj – ,,Jak powstaje prąd?”. Klasy ósme wykonywały doświadczenia dotyczące przepływu prądu elektrycznego. II część zajęć dotyczyła piękna i harmonii- drgania. Następnie przy użyciu mikroskopów oglądaliśmy jak wyglądają owady w bardzo, ale to baaaardzo dużym przybliżeniu! Druga grupa – 7 klasy – miały prawie takie same zajęcia, ale mieli dodatkową lekcję. Dowiedzieli się sporo na temat burz i tęczy. Udało im się stworzyć własną tęczę! Wieczorem odbył się dodatkowy wykład z panem dr Nikodemem Mrożkiem, który zdobył K2. Wykład był długi, ale naprawdę ciekawy. „
JAKIE MARZENIA MA SHERLOCK HOLMES? Kolejna relacja, tym razem autorstwa Mai Klawikowskiej z klasy 7b:
„Wczorajszy dzień zaczęliśmy o 8:05 pysznym śniadaniem. Następnie poszliśmy na wykład o „Chemicznych marzeniach Sherlocka Holmesa”. Po kilku lekcjach udaliśmy się na obiad. Po zjedzonym posiłku pojechaliśmy pociągiem do innej części Gdańska, gdzie czekało na nas Muzeum nauki Hevelianum. Było niezwykle ciekawie i podobało się naprawdę wszystkim! Po powrocie zjedliśmy kolację i dowiedzieliśmy się o naszej niespodziance! Otóż zaplanowane było wyjście do kina na film „Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni” Po filmie wszyscy byli zadowoleni, ale zmęczeni więc po prostu położyliśmy się do snu.”
Czwartek na Pomorskich Warsztatach Naukowych oczami Natalii Stankowskiej uczennicy z klasy 8a:
„Czwartek już się zakończył. Najpierw byliśmy na wydziale biologicznym, a tam był wykład o transplantacji. Krótka przerwa i szliśmy do pracowni chemicznej. Sami korzystaliśmy z produktów w pracowni (oczywiście korzystając z instrukcji i pod uważnym okiem profesora). Były ciekawe eksperymenty jak i emocje! Jednym z nich było robienie (sztucznego) złota. Dzień zakończył się rywalizacją podczas gier planszowych”.
OSTATNI DZIEŃ WARSZTATÓW NAUKOWYCH relacjonuje Ola Domaszk z 8a:
„Dzisiaj na 8.30 wyszliśmy z akademika na śniadanko, zaraz po nim poszliśmy z opiekunem na wykład, który nosił tytuł „Alergie – czy mamy się czego obawiać?”. Następnie podzieliliśmy się na dwie grupy dziesięcioosobowe, jedna grupa poszła na zajęcia o tajemnicach transplantacji, a druga na zajęcia o śmierci mózgu na, których sprawdzali sobie na wzajem czy ich mózgi żyją🤯!Poszliśmy po obiedzie do MacDonalda na przepyszne lody. No i niestety nadszedł czas wyjazdu. Było super!😉
PONIŻEJ FOTO:

/Nad. S. Koszałka i E. Bednarek/