Niezwykle miło nam przedstawić Państwu nasz film na VII. edycję ogólnopolskiego konkursu pt. „Postaw na słońce” organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska.

„Postaw na słońce” to konkurs filmowy dla uczniów szkół podstawowych z całej Polski, którego założeniem jest promowanie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii, w szczególności energii słonecznej. Technika i koncepcja była dowolna, jedynym ograniczeniem był czas trwania materiału – nie mógł on przekroczyć trzech minut. Materiału w sumie nagrano ponad 4,5 godziny, więc było z czego wybierać.

Autorem filmu jest zespół pod nazwą „Sierakowicka Jedynka” w składzie: – Julia Kotłowska (scenariusz, reportaże, prompter, koordynacja planu i raportów), – Zuzanna Chylewska (prowadzenie wydania, wywiad, zbieranie źródeł informacji), – Dawid Klein (prowadzenie wydania, pilotaż drona, oświetlenie i kabelki, nagrania w OBS i montaż w Pinnacle Studio i w zasadzie wszelkie kwestie techniczne).

Prace nad filmem zespół rozpoczął już w styczniu – od pierwszych pomysłów, przez pisanie scenariusza, szukanie materiałów źródłowych, naukę nagrywania i montażu, szukanie osób do wywiadów, aż po nagrania i ich montaż. Pracy było mnóstwo, ale zespół nie dawał za wygraną i dzisiaj przedstawia swoje dzieło. Część spotkań odbywała się zdalnie, ale oczywiście najciekawsze jednak były spotkania w realu. Sporym problemem okazała się pogoda – długo utrzymująca się zimowa aura przesunęła rozpoczęcie nagrań plenerowych dopiero na kwiecień. Niezmiernie interesująca była budowa i aranżacja studia telewizyjnego w technice green screen (ang. – zeilony ekran) – czyli wirtualnego wystroju, tak, żeby wyglądało na profesjonalne studio znane z obrazów telewizyjnych. Było z tym związanych mnóstwo wyzwań, ale i zabawy. Co istotne – większość rzeczy zespół przygotował sam. Kiedyś podzielimy się jeszcze „wpadkami”, bo tych śmiesznych momentów było bardzo dużo.

Pod filmem, na samym dole zamieszczamy galerię zdjęć z tego jak powstawał nasz film – warto zerknąć. Zdradza to trochę atmosferę na planie i poza nim ;).

 

Teraz składamy film w konkursie, wysyłamy raporty i czekamy na rezultaty. Ogłoszenie wyników planowane jest na przełom lipca i sierpnia.

 

Chcemy złożyć także podziękowania dla:

– Urzędu Gminy Sierakowice, w szczególności dla p. Eweliny Lila – sekretarza UG oraz pana Zbigniewa Fularczyka – zastępcy Wójta za udzielenie wywiadu i pomoc w jego nagraniu,

– Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach za udostępnienie sprzętu do nagrań,

– Firmy handlowej BAT z Sierakowic – szczególnie dla pana Szymona Bigusa za poświęcony czas, udzielenie wywiadu, udostępnione materiały oraz worek słodyczy dla ekipy ;),

– Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach za pomoc w realizacji filmu,

– pana Mariusza Rosa – za udzielenie wywiadu i udostępnienie instalacji fotowoltaicznej do nagrań.

Mamy nadzieję, że film się Państwu spodoba. Zachęcamy do komentowania i rozposzechniania go, bo zespołowi zależy na tym, by obejrzało go jak najwięcej osób.

Zespołowi mentorował Adrian Klawikowski.