Sporo się działo w naszej szkole w związku z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych obchodzonym co roku 1 marca. Organizowane były wyjścia do miejsc pamięci, wystawy, zapraszani byli goście, uczniowie oglądali filmy i materiały źródłowe.

Przygotowaliśmy krótki pokaz zdjęć ukazujący część z tych działań. Zobaczcie jak pięknie uczniowie oddali cześć Wyklętym!

Dyrekcja składa podziękowania wychowawcom za podjęcie działań, bo teraz możemy razem powiedzieć z dumą

SP1 – Pamiętamy!

Oto fragmenty relacji:

”  Klasa III b w ramach obchodów święta przygotowała plakat o Żołnierzach Niezłomnych. Czytaliśmy komiks i skupiliśmy się głównie na nim. Odpowiedzieliśmy sobie na pytania:

  1. Jaki nastrój panował wśród Polaków po zakończeniu okupacji niemieckiej i jakie towarzyszyły temu wydarzeniu nadzieje?
  2. Z jakich powodów żołnierze kontynuowali działalność konspiracyjną po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski w 1944roku?

 Podczas tych zajęć mogliśmy zetknąć się z piękną prawdą historyczną i świadectwem Niezłomnych, które wywołało w nas refleksję, a nawet łzy wzruszenia.  Uświadomiliśmy sobie, że powinniśmy jak najdłużej mieć w pamięci bohaterów, którzy walczyli za naszą wolność. Jest to nasz obowiązek!”
Nad. Dorota Dejk

„Niezapomniana lekcja historii 

Niezapomniana lekcja historii w klasie I b i II a poświęcona została Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które obchodzimy 1 marca. Obie klasy przez cały tydzień przygotowywały się do spotkania z gościem – panem Ronaldem Werelichem pasjonatem tematyki Żołnierzy Niezłomnych, który jest wnukiem siostry Antoniego Dołęgi najdłużej ukrywającego się i ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego w Polsce.  

W ramach zajęć uczniowie zgromadzili słownictwo związane z pojęciami Ojczyzna, patriota, partyzanci i Żołnierze Niezłomni, poznali i wykonali różnymi technikami plastycznymi symbol Polski Walczącej, z puzzli ułożyli portret “Inki” – Danuty Siedzikówny oraz przygotowali plakat na temat: Patriotyzm widziany oczami uczniów. Dzieci nauczyły się piosenki “Sanitariuszka” i kolejnych zwrotek hymnu narodowego. 

Nasz gość profesjonalnie przedstawił uczniom tematykę Żołnierzy Niezłomnych w formie prezentacji. Święto w obu klasach zakończyło się wspólną degustacją pysznej pizzy i soku ufundowanego przez Restaurację 27 – pana Piotra Chrzanowskiego. Dodatkowo uczniowie otrzymali opaski w barwach narodowych i symbole żołnierzy walczących w podziemiu niepodległościowym. 

W tym dniu wszyscy przyszliśmy w strojach galowych. Był to dla nas tydzień wytężonej i ciekawej pracy pełny historycznej wiedzy i ciekawostek. To święto w naszych klasach zapamiętamy na długo. ”
Nad. Maria Drężek i Janina Subkowska