Dnia 3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.
Ustanawiając dzień pamięci o  osobach niepełnosprawnych, organizacja chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Niepełnosprawni żyją obok nas. Spotykamy ich na co dzień także w naszej szkole. Są to osoby, które w swoją pracę muszą wkładać wiele wysiłku i  serca, czego  niejednokrotnie nie doświadczają zdrowe, sprawne osoby. Dzielnie stawiają czoła trudom codzienności, dając nam przykład siły charakteru i woli życia. Tak naprawdę potrzebujemy siebie nawzajem ponieważ uczą nas pokory, cierpliwości, wyrozumiałości i przede wszystkim człowieczeństwa.

W ramach obchodów Światowego Dnia Niepełnosprawnych w naszej szkole zorganizowano II Gminny Konkurs Plastyczny pt.: „Mój niepełnosprawny przyjaciel”, który  przeznaczony był dla uczniów klas I-VIII. Wzięło w nim udział ponad 200 uczestników ze szkół znajdujących się na terenie gminy Sierakowice. Dzieci w doskonały sposób zobrazowały to, że bez względu na różnice między ludźmi wszyscy są równi i potrzebni. Przedstawiły osoby niepełnosprawne jako te, które mają marzenia; czują potrzebę okazywania i doznawania uczuć, zapał do nauki i chęć zabawy oraz spędzania czasu w grupie. Aby włączyć całą społeczność szkolną w celebrację tego wyjątkowego dnia nauczycielki Natalia Frymus, Joanna Ryłko, Wioletta Szulc i Sylwia Kąkol przygotowały krótką inscenizację pt. „Sześć życzeń Natalki”, która miała przybliżyć dwa światy- dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. W doskonały sposób główne role odegrały uczennice: Julia Domaszk i Maja Klawikowska. Głosem podzielił się Szymon Szutenberg, pełniąc funkcję narratora. W Iskierkę spełniającą życzenia i odmieniającą los wcieliła się Alicja Duda, a za efekty specjalne odpowiedzialny był Łukasz Breza.  Rolę małych Iskierek odegrali uczniowie kl. Ia. Przy akompaniamencie Szymona Kuchty swoim wokalnym występem spotkanie uświetnili uczniowie: Monika Bulczak, Matylda Kuchta i Karol Weremczuk. Wokalistom towarzyszyły chórki z klas III a, b i c.

Podsumowanie konkursu nastąpiło 3 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Sierakowicach. Zwycięzcom, wyróżnionym i biorącym udział w konkursie nagrody wręczyła pani wicedyrektor Jolanta Skierka.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy odpowiedzieli na naszą propozycję wzięcia udziału w konkursie. Dziękujemy również dyrekcji, nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Serdeczne podziękowania kierujemy do sponsora nagród, pana Tadeusza Kobieli Wójta Gminy Sierakowice. Jesteśmy wdzięczni za szczodrość, wrażliwość i okazane serce.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!!! Pozostały nam wspomnienia utrwalone w postaci pięknych prac.

A oto nagrodzeni uczniowie:

I m.   Józef Damaszk     SP Lisie Jamy

II m. Mateusz Mielewczyk    SP Jelonko