Dnia 2.10. 2019 uczniowie klas Va i Vb udali się na wycieczkę szlakiem zamków i klasztorów. Zamek w Kwidzynie robi wrażenie i jest ciekawie zbudowany. Podczas wizyty przewodnik opowiedział nam sporo ciekawych historii związanych z tym miejscem. Bardzo zaciekawiła nas wystawa przedmiotów z gospodarstwa wiejskiego i wystawa przyrodnicza. Wrażenie robiły piękne piece kaflowe. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z archeologiem i mieliśmy możliwość udziału w warsztatach podczas których każdy z nas  mógł ulepić z gliny swoje własne naczynie i ozdobić je.

Zamek Krzyżacki w Gniewie to kolejne miejsce związane ze średniowieczem. Położony w pięknym otoczeniu z widokiem na Wisłę. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Izba Tortur i kaplica, gdzie ciekawostką jest kącik pokutny. Szczególnie zapadł w pamięci spektakl multimedialny pt. Wakacje z duchami. Podczas spaceru po  Pelplinie mogliśmy zobaczyć z zewnątrz ogromną katedrę oraz   wirydarz, gdzie odpoczywali  zakonnicy . Na zakończenie wizyty w dawnym klasztorze cystersów   przeszliśmy się kwiecistymi alejkami ogrodów biskupich otoczonych ceglanym murem i ciągnących się wzdłuż rzeki Wierzycy.

/Nad. D. Stolc/