W piątek, 9 listopada o godzinie 9.00, cała społeczność naszej szkoły spotkała się na apelu poświęconym setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
W tym roku tej niezwykłej uroczystości przyświecały słowa Cypriana Kamila Norwida: „Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło”. To hasło miało nam uświadomić wielkie znaczenie przeszłości, która powinna stać się dla nas drogowskazem do budowania coraz lepszej przyszłości. Każdy z nas powinien wiedzieć skąd pochodzi i dokąd zmierza, gdyż naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci.
Setne urodziny Polski rozpoczęliśmy uroczystym wprowadzeniem pocztu sztandarowego i wspólnym odśpiewaniem czterech zwrotek hymnu narodowego. Następnie zastępca przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego – Olga Chmurzyńska przywitała wszystkich zgromadzonych na szkolnej uroczystości i oddała głos panu dyrektorowi. Potem wysłuchaliśmy utworu Jana Pietrzaka pt. „Żeby Polska była Polską” oraz przypomnieliśmy sobie sylwetki wielkich synów Ojczyzny, którym zawdzięczamy dzisiaj naszą wolność, poczucie dumy narodowej oraz możliwość pielęgnowania polskich tradycji. Uczniowie klasy Ia, IIIa, VIe oraz zespół wokalno – muzyczny pod kierownictwem pani Danuty Fiedoruk, zaprosili nas w słowno – muzyczną podróż przez wydarzenia, które budowały naszą narodową tożsamość i cementowały wiarę w to, że wolność jest wartością, o którą nieprzerwanie warto walczyć. Wysłuchaliśmy recytacji utworów Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida i innych autorów polskich. Dzieci rozpoczęły uroczystość polonezem z filmu Pan Tadeusz, do którego muzykę skomponował Wojciech Kilar. Śpiewały piosenki i grały pieśni o tematyce patriotycznej. Zatańczyły mazura i układ z biało – czerwonymi wstęgami do muzyki Fryderyka Chopina oraz przedstawiły pantomimę, wykorzystując flagę narodową.
My mamy dziś szczęście żyć w wolnej Polsce, w kraju nad Wisłą, o tym przypominały nam słowa wspólnie odśpiewanej piosenki. Ta wolność została nam dana w darze. Wszyscy znani nam z kart historii bohaterowie oraz całe rzesze bezimiennych patriotów, wywalczyli NIEPODLEGŁOŚĆ dla mnie i dla ciebie. Od nas tak wiele zależy, jaka będzie Polska.
Dlatego nasuwa się ważne pytanie: Co każdy z nas zrobi z tą wolnością? Czy zdołamy ją uchronić przed niewolą swoich złych przyzwyczajeń i słabości?…

Dzieci z oddziałów przedszkolnych z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę wykonały 100 biało – czerwonych serc, a o  godzinie 11.11 zaśpiewały wspólnie hymn państwowy.