Od listopada 2017 roku, klasa IV a oraz uczniowie kółka ekologiczno – turystycznego przystąpili do programu „Adopcja statku” (Adopt a Ship) polegającego na monitorowaniu drogi morskiej pokonywanej przez statek kontenerowy Santa Viola, który płynie w podróż dookoła świata, przewożąc towary zapakowane w kontenery. Wychowawczyni pani Jolanta Skierka nawiązała kontakt e-mailowy z III oficerem statku Grzegorzem Kucikiem.

Uczniowie otrzymali zdjęcia załogi, statku i oceanu oraz mapę świata, na której zaznaczają aktualne miejsca pobytu Santa Violi i drogę jaką już pokonał. Szczególnie spodobały im się piękne opisy przygód ze zwierzętami spotkanymi na oceanie przesłane przez pana kapitana. Jest on jednym z nielicznych Polaków wśród załogi składającej się głównie z Filipińczyków. Opisywał również jak wygląda życie na statku, jak spędził święta i Nowy Rok w podróży. Podawał nam namiary nawigacyjne statku oraz co danego dnia było na obiad.

Dzięki udziałowi w projekcie dzieci mają możliwość poznania ciekawostek z życia marynarzy, utrwalenia sobie wiadomości na temat położenia niektórych mórz i krajów, a także rozwijania umiejętności nawiązywania kontaktów z ludźmi wykonującymi różne zawody, ponieważ wysyłają wiadomości, w których dzielą się informacjami na temat tego co dzieje się w ich szkole i klasie.

We wtorek 27 marca nasz oficer, który w czasie naszej korespondencji opłynął dwukrotnie Ziemię zawitał do Sierakowic. Tym razem na żywo opowiadał o swojej pracy i o statku Santa Viola. Przywiózł dla dzieci upominki z USA, Egiptu i Korei Południowej.

Po spotkaniu z uczniami uczestniczącymi w programie, spotkał się również z uczniami klas III, którym również opowiadał o swojej pracy.