Podsumowanie III Gminnego Konkursu Plastycznego „Mój niepełnosprawny Przyjaciel” oraz relacja z obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Szkole Podstawowej nr 1 im. Floriana Ceynowy  w Sierakowicach

3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.
Ustanawiając dzień pamięci o  osobach niepełnosprawnych, organizacja chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Niepełnosprawni żyją obok nas. Spotykamy ich na co dzień także w naszej szkole.  Są to osoby, które w swoją pracę muszą wkładać wiele wysiłku i  serca, czego  niejednokrotnie nie doświadczają zdrowe, sprawne osoby. Dzielnie stawiają czoła trudom codzienności, dając nam przykład siły charakteru i woli życia. Zawsze tryskają energią i humorem, okazują chęć bycia razem w grupie. Tak naprawdę potrzebujemy siebie nawzajem, ponieważ uczą nas pokory, cierpliwości, wyrozumiałości i przede wszystkim człowieczeństwa. Czasami bywa tak, że mają gorszy czas, jak każdy człowiek. Kilka lat temu na ekrany kin wszedł film ,,Mój biegun’’. Opowiada on historię Jaśka Meli, zwykłego chłopaka, który stracił rękę i nogę w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W jednej ze scen, kiedy Jasiek się poddaje, jego ojciec mówi: „Kalectwo to nie brak ręki czy nogi, ale to, co jest w głowie” – i taka jest prawda. Trzeba umieć wykorzystać to, co się ma, aby szukać możliwości w swoich ograniczeniach. Jeżeli człowiek bardzo czegoś chce, to może to osiągnąć – oczywiście jeżeli to jest realne. I tak, jak na załączonych fotografiach, które uświetniają naszą gazetkę widnieją postaci osiągające sukcesy w różnych dziedzinach życia mimo fizycznych ograniczeń.
W ramach obchodów Światowego Dnia Niepełnosprawnych w naszej szkole zorganizowano III Gminny Konkurs Plastyczny pt.: „Mój niepełnosprawny przyjaciel”, który  przeznaczony był dla uczniów klas I-VIII. Wzięło w nim udział ponad 100 uczestników ze szkół znajdujących się na terenie gminy Sierakowice. Dzieci w doskonały sposób zobrazowały to, że bez względu na różnice między ludźmi wszyscy są równi i potrzebni. Przedstawiły osoby niepełnosprawne jako te, które mają marzenia; czują potrzebę okazywania i doznawania uczuć, zapał do nauki i chęć zabawy oraz spędzania czasu w grupie.  Z uwagi na panujące warunki związane z obostrzeniami w tym roku nie celebrowaliśmy tego wyjątkowego dnia tak, jakbyśmy chcieli. Wychowawcy zostali zaopatrzeni w materiały, które przedstawili na godzinach wychowawczych, aby przybliżyć tematykę uczniom.

Podsumowanie konkursu nastąpiło 3 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Sierakowicach. Zwycięzcom, wyróżnionym i biorącym udział w konkursie  przyznano nagrody, które odebrali  nauczyciele z placówek, którzy byli odpowiedzialni za dostarczenie prac.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy odpowiedzieli na naszą propozycję wzięcia udziału w konkursie. Dziękujemy również dyrekcji, nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Serdeczne podziękowania kierujemy do sponsora nagród, pana Tadeusza Kobieli Wójta Gminy Sierakowice. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za szczodrość, wrażliwość i okazane serce.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!!! Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie dane nam celebrować ten dzień w sposób bardziej doniosły.

A oto nagrodzeni uczniowie:

Klasy I-III

I m.   Kamil Kotłowski      SP 1 Sierakowice

II m.  Antonina Formela    SP 2 Sierakowice

III m. Monika Mielewczyk    SP Jelonko

III m.  Antonina Cyman    SP1 Sierakowice

wyr. Nadia Szutenberg     SP Jelonko

wyr. Franciszek Wenta    SP 1 Sierakowice

wyr. Rozalia Myszk    SP Tuchlino

wyr. Albert Puzdrowski     SP 2 Sierakowice

wyr. Gabriel Tandek     SP 1 Sierakowice

 

Klasy IV-VIII

I m.   Aleksandra Szulc   SP 2 Sierakowice

II m.   Adrianna Stal    SP Kamienica Królewska

III m. Julia Bednarek    SP 2 Sierakowice

wyr. Marcela Pobrucka     SP 2 Sierakowice

wyr. Gracjan Tandek     SP 1 Sierakowice

wyr. Michał Stromski     SP1 Sierakowice

wyr. Mikołaj Puzdrowski     SP 2 Sierakowice

wyr. Agnieszka Miłosz     SP Mojusz

wyr. Lena Wolska     SP Mojusz

wyr. Paweł Patelczyk     SP Kamienica Królewska

wyr. Anna Machola      SP 1 Sierakowice

wyr. Kamil Talaśka     SP 1 Sierakowice

 

/Organizatorzy/