Wychowawcy klasy IIIb i IIIc przygotowali uczniom zajęcia laboratoryjne. Nasze eksperymenty zaczęliśmy od rozmowy o właściwościach cytryn i sposobach wykorzystywania ich. Następnie uczniowie przygotowali sok z cytryn i pisali nimi na kartkach. Po wyschnięciu papieru i podgrzaniu go gorącym żelazkiem, odczytywaliśmy zapisane teksty. Napisy wykonane atramentem sympatycznym stały się widoczne, miały one ciemną barwę.

Drugie doświadczenie dotyczyło przewodzenia fal elektromagnetycznych. Dzieci umieściły telefon komórkowy w metalowym garnku, następnie z drugiego telefonu zadzwoniliśmy, na numer telefonu, umieszczonego w garnku. Telefon nie zadzwonił. Na podstawie tego doświadczenia uczniowie dowiedzieli się, dlaczego telefon nie działa w windzie.

Zajęcia bardzo podobały się uczniom. Było ciekawie, a przy tym jak na prawdziwych odkrywców przystało – naukowo.

/Nad. M. Konkel, D. Dejk/