W minioną środę w naszej szkole zorganizowaliśmy apel dla naszej społeczności szkolnej. W głównej mierze poświęciliśmy go kwestiom bezpieczeństwa, przypominając zasady jego zachowania.

Po pierwsze – jest pora roku, która sprawia, że bardzo szybko robi się ciemno, są opady, mgły – widoczność jest ograniczona. Zatem i piesi powinni dostosować się do warunków atmosferycznych. W minionych latach rozdawaliśmy uczniom kamizelki odblaskowe, w tym roku wszyscy uczniowie klas I otrzymali również odblaski – warto je teraz wykorzystać. To może uratować komuś życie.

Po drugie – część uczniów drogę do szkoły pokonuje na kółkach – rowerami, hulajnogami czy na rolkach. W obecnych czasach natężenie ruchu drogowego oraz pieszego jest ogromne – zwracajmy uwagę na to jak i gdzie się poruszamy. Dotyczy to również przejść dla pieszych czy strefy parkingu przyszkolnego.

Po trzecie – przypomnieliśmy zasady ograniczonego zaufania wobec osób obcych napotykanych w drodze do i ze szkoły oraz w każdej innej sytuacji. Wyraźnie podkreśliliśmy zalecenie, by unikać kontaktu z nieznajomymi, by – o ile to możliwe – chodzić do szkoły w grupkach, z koleżankami, kolegami, by unikać tzw. „skrótów” itp. Co istotne – zachęcaliśmy uczniów, by zgłaszali swoim Rodzicom, wychowawcom czy dyrekcji wszelkie niepokojące zdarzenia.

Po czwarte – bezpieczeństwo i porządek w szkole – w miejscu, gdzie dzieci się uczą, a nauczyciele pracują. Szkoła nasze wspólny dom na tych kilka godzin dziennie. Pracownicy obsługi nie szczędzą sił i czasu, by było on czysty i przyjazny. Bezpieczeństwa podczas zajęć i przerw pilnują nauczyciele, ale także uczniowie powinni zachowywać się w sposób minimalizujący ryzyko. Niewinne szturchnięcie, potknięcie się o kogoś może się skończyć urazem, bólem i łzami. Po co? Uważajmy na siebie wspólnie – okazujmy zwykłą prostą życzliwość, a będzie bezpieczniej.

Zadacie pytanie – po co po raz kolejny o tym mówimy?

Odpowiedź jest prosta – bezpieczeństwa nigdy dosyć. Jeżeli jeden mały odblask, zwykła ostrożność na przejściu dla pieszych czy w kontaktach z nieznanymi nam ludźmi może uratować komuś życie, to warto to powtórzyć po raz kolejny. I będziemy to robić jako szkoła.

Drodzy uczniowie – nasze bezpieczeństwo zależy w głównej mierze od nas samych. Dyrekcja i nauczyciele chcą zobaczyć każdego ucznia bezpiecznie docierającego do szkoły każdego kolejnego dnia.

Nauka to rzecz ważna, ale bezpieczeństwo – ważniejsza.

Prosimy rodziców i opiekunów o rozmowę z dziećmi na te tematy – naprawdę warto.